Szukaj
Close this search box.
Picture of Redakcja

Redakcja

Aplikacja do rysowania – na jaką warto zwrócić uwagę?

Dobra aplikacja do rysowania jest na wagę złota – to środek pozwalający na rozwinięcie nowej pasji, która może okazać się opłacalna w przyszłości. Jakie programy, które w tym pomogą, wyróżniają się na tle innych?

Aplikacje do rysowania na telefon lub tablet

Artystyczne zainteresowania dają naprawdę wiele możliwości rozwoju. Niezależnie, czy jest to rysowanie komiksów, tworzenie szablonów online czy digital painting, wymagają cierpliwości i zaangażowania. Odpowiednie narzędzia edukacyjne mogą jednak przyspieszyć rozwijanie skrzydeł u młodszych i starszych. Jaka aplikacja do nauki rysowania może okazać się przydatna?

Urządzenia elektroniczne stały się niemal nieodłącznym elementem naszych żyć. Wiąże się to z wieloma niedogodnościami, ale można to przekuć na własną korzyść – na przykład wykorzystując je do nauki. Aplikacja do rysowania na tablecie lub telefonie to także oszczędność funduszy; zanim zainwestuje się w tablet graficzny czy zestaw profesjonalnych farb, warto zacząć od bardziej dostępnych rozwiązań. Poniżej zostały przedstawione najlepiej oceniane, najciekawsze aplikacje na urządzenia z systemem Android oraz IOS.

Aplikacja do rysowania android

Picsart to nazwa, która może kojarzyć się z edytowaniem zdjęć i wykonywaniem kolaży. Twórcy tej aplikacji stworzyli jednak także Picsart Color – prostą aplikację do rysowania idealną dla początkujących. Przyjazny interfejs sprawi, że niemożliwe jest pogubienie się w dostępnych opcjach. Wiele rodzajów pędzli pozwala na eksperymentowanie ze stylem artystycznym, wypróbowywanie różnych rozwiązań.

Na rynku dostępne są różnorodne aplikacje do rysowania na telefon, ale to Ibis Paint X wiedzie wśród nich prym. Ten program adresowany jest do osób bardziej zaawansowanych w tworzeniu sztuki wirtualnej – obeznanie się z interfejsem może zająć dłuższą chwilę. Ibis Paint X  jest jednak uniwersalny, pozwala na tworzenie niemal każdego projektu. O skuteczności tej aplikacji świadczy także fakt, że często sięgają po nią zawodowi artyści i graficy. Wiele dostępnych pędzli, rysowanie na warstwach, możliwość uczenia się z filmów innych użytkowników – to tylko wierzchołek góry lodowej zalet.

Aplikacja do rysowania ipad

Procreate to jeden z najpotężniejszych programów, jakie są dostępne dla użytkowników ipadów. Często uznaje się, że to najlepsza aplikacja do rysowania na komputerze. Dlaczego? Składa się na to wiele czynników.  Chwalona jest intuicyjna obsługa z łatwymi do wyuczenia gestami, które automatyzują i przyspieszają pracę. Łatwość użytkowania nie oznacza jednak ograniczonych opcji – Procreate pozwala na tworzenie własnych zestawów pędzli, których można używać do rysowania, zapewnia zapis pliku w wielu rozszerzeniach, wsparcie dla importu i eksportu plików PSD. Program pozwala nawet na tworzenie prostych animacji, co nie zawsze jest możliwe w konkurujących aplikacjach.  Rysunki tworzone w Procreate często są delikatniejsze, bardziej szczegółowe. Dopracowane oprogramowanie pozwala na ukazanie głębi, a wiele rodzajów pędzli zapewnia zabawę z wieloma technikami. Minusem tej aplikacji jest to, że jest płatna; produkt jest jednak wart swej ceny.

Tayasui Sketches to inne rozwiązanie, które skradło serca wielu użytkowników. Ta aplikacja do rysowania za darmo jest niezwykle prosta w obsłudze i z pewnością przypadnie do gustu początkującym. Menu opcji jest klarowne i intuicyjne w użyciu, a różne dostępne narzędzia pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów w krótkim czasie.

Aplikacja do rysowania na komputerze

Komputer może wydawać się niezbyt poręcznym narzędziem do rysowania. Częściej wykorzystuje się go do interaktywnych gier i zabaw. Odpowiedni program jest jednak w stanie przemienić maszynę w profesjonalne narzędzie pracy dla artysty. Istnieje wiele aplikacji, dzięki którym rysowanie będzie czystą przyjemnością. Które są godne wspomnienia?

Jednym z faworytów jest Firealpaca. To przyjemna aplikacja, która pozwoli na łatwe obeznanie się z podstawami rysowania na komputerze. Ma wszystkie podstawowe opcje: lasso, gumkę, zaznaczanie, czy wypełnianie kolorem. Atutem jest także podstawowy zestaw pędzli, który nie przytłoczy początkującego. Warto także wspomnieć o opcji importowania zdjęć. Ułatwi to proces rysowania – artysta będzie mógł tworzyć, jednocześnie spoglądając na wzór, np. grafikę z Pinteresta.

Profesjonaliści powinni zapoznać się z Gimpem. Program początkowo wydaje się być skomplikowany w obsłudze, ale rekompensuje to za pomocą wielu dostępnych narzędzi. Pozwala nie tylko na rysowanie, ale i edycję zdjęć. W Gimpie nietrudno dodać tekst czy zeskalować obraz. Plusem jest także możliwość pracy na kanałach i warstwach, dzięki czemu jeden błąd nie musi kosztować wielu godzin spędzonych nad rysunkiem. Ponadto aplikacja jest darmowa, więc można ją przetestować i samemu zdecydować, czy jest ona odpowiednia.

Rozwój umiejętności artystycznych daje wiele możliwości do wykorzystania. Niezależnie, czy jest to tworzenie wirtualnej tablicy, projektowanie ulotek czy rysowanie plakatu, przydadzą się profesjonalne narzędzia, które zoptymalizują pracę. Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże z wyborem aplikacji do nauki rysowania. Niech nauka będzie prosta i przyjemna.

Picture of Redakcja

Redakcja

Materiał przygotowany przez redakcję serwisu WarsztaTIK.edu.pl

Ostatnie wpisy