Pizza, lasagne i cannelloni nadziewane soczystym mięsem – kuchnię włoską można pokochać już od pierwszego kęsa! Niestety, nie jest łatwo dogadać się z rodowitym Włochem bez znajomości języka. Coraz więcej osób uczy się języka na własną rękę, odnosząc niemałe prywatne sukcesy. Oto jak efektywnie nauczyć się włoskiego w domowym zaciszu.
Wyznaczenie motywacji
Nie jest tajemnicą, że samodzielna nauka języka włoskiego, ani żadnego innego, nie przyniesie efektów, jeśli nie jest kierowana konkretną potrzebą. Co sprawia, że chcesz nauczyć się właśnie tego języka? Może jest to chęć nawiązania nowych znajomości? A może planujesz rozpocząć pracę we Włoszech lub udać się tam na studia? Może po prostu podoba Ci się jego melodyjność i pragniesz rozbudować swoje CV o nowy wpis? Warto znaleźć to, co będzie Cię nieustannie motywować, a do tego przyda się również…
…określenie celu
Jakie masz oczekiwania względem nowego języka? Chcesz poznać zestaw podstawowych słów, rozumieć ulubione piosenki, czy może płynnie porozumiewać się z innymi po włosku? Określenie celu jest ważne, ponieważ zależy od niego technika nauczania. Jeśli chcesz poszerzyć słownictwo, idealnie sprawdzą się fiszki, jeśli natomiast nastawiasz się na konwersacje, spraw sobie do nauki tematyczne rozmówki.
Odpowiednio dobierz materiały
Samodzielna nauka włoskiego może być nieco trudniejsza, ponieważ poszukiwanie wszelkich informacji na własną rękę pochłonie sporo czasu. Zaopatrz się w materiały dedykowane samoukom – znajdziesz w nich przystępne wyjaśnienia struktur gramatycznych czy zastosowania słów w różnych kontekstach. Możesz się wspomóc jakąś aplikacją lub dołączyć do grup na Facebooku, gdzie szybko rozwiejesz językowe wątpliwości.
Czytanie wzbogaca słownictwo
Zacznij od prostych tekstów, którymi się interesujesz. Przetłumacz z oryginału jakiś przepis czy fragment ulubionej powieści – poznasz dzięki temu nowe słówka, a przy okazji dowiesz się kilku ciekawych rzeczy!
Słuchaj radia
Programy radiowe i telewizyjne są Twoim sprzymierzeńcem na drodze do efektywnej nauki języka. Staraj się wyłapać z nich sens, skupiaj się też na emocjach, jakie okazują dziennikarze. Początki będą trudne, ale z czasem na pewno zaczniesz wyłapywać słówka i zwroty, które się powtarzają.
Systematyczność kluczem do sukcesu
Specjaliści zalecają codzienny kontakt z językiem obcym. Może być minimalny – trwać raptem 5 minut, ale niech będzie to chwila każdego dnia. Nie musisz za każdym razem poznawać czegoś nowego. Wystarczy, że poświęcisz parę minut na powtórkę słów i wyrażeń, aby jeszcze lepiej utrwalić to, co już potrafisz. Ucz się w dogodnym dla siebie tempie i nie przyspieszaj niczego na siłę. Wówczas osiągniesz najlepsze rezultaty.
Poznawanie nowych ludzi
W dobie dostępu do sieci nie ma rzeczy niemożliwych. Nawiąż kontakt z mieszkańcami Włoch i spróbuj porozumiewać się z nimi w prostych zdaniach. Z czasem zauważysz, że komunikacja idzie Ci coraz płynniej, i coraz lepiej się dogadujesz w języku włoskim. Wraz z tą swobodą przyjdzie poczucie pewności siebie, dzięki któremu z łatwością pokonasz wszelkie językowe bariery.
Artykuł partnera.