Szukaj
Close this search box.
Picture of Redakcja

Redakcja

Wikipedia – największa internetowa encyklopedia pomocna w edukacji

Wikipedia od wielu lat pozostaje jednym z najpopularniejszych serwisów edukacyjnych na świecie, króluje również niepodzielnie jako największa internetowa encyklopedia. Mimo to w samym nauczaniu znajduje aktualnie dość skromne zastosowanie. Zapewne dlatego, że wykorzystujemy ją zazwyczaj jedynie jako źródło danych, czy po prostu miejsce, do którego można się odwołać w publikacjach. Korzystając z okazji chciałabym nieco przybliżyć Wam możliwości tego serwisu. Skupimy się również na bardziej kreatywnym wykorzystaniu jego możliwości, szczególnie w pracy z uczniami.

Wikipedia - Strona główna
Wikipedia – Strona główna

Internetowa encyklopedia – czym jest i kiedy powstała?

Posiłkując się definicją, Wikipedia to największa wielojęzyczna encyklopedia internetowa, która działa zgodnie z zasadami otwartej treści (wolności tworzenia i dzielenia się). Jest również powszechnie dostępna w internecie i posiada aktualnie ponad 300 wersji językowych.

Wikipedia została założona w 2001 roku i jest zarządzana przez fundację Wikimedia Foundation – organizację typu non-profit z siedzibą w San Francisco (USA). Od początku jest współtworzona oraz moderowana przez użytkowników z całego świata. Sam serwis funkcjonuje natomiast na autorskim oprogramowaniu MediaWiki, które wykorzystywane jest również przy innych projektach. Ideę Wikipedii idealnie oddaje główny slogan brzmiący: „Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować”.

Szczegółowe informacje dostępne bezpośrednio na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia

Wikipedia logo

Wykorzystanie zasobów internetowej encyklopedii

Wikipedia to naprawdę niezwykły projekt, który łączy ludzi z najdalszych zakątków globu. W końcu wiedzę i informacje może przekazywać każdy, ważne tylko by chcieć się tym podzielić. Czasem potrzeba jedynie trochę motywacji i odrobinę wolnego czasu. Zachęcam Was więc nie tylko do korzystania z zasobów największej internetowej encyklopedii, ale i do współtworzenia, edycji oraz dodawania całkiem nowych treści. Warto również wspomnieć o siostrzanych projektach, takich jak Wikimedia Commons – w ramach którego gromadzone są zdjęcia i plików multimedialnych dla wszystkich projektów Wikimedia Foundation.

Wikipedia - Strona rejestracji nowego konta
Wikipedia – Strona rejestracji nowego konta

Tworzenie i edycja haseł

Aby utworzyć i edytować hasła w Wikipedii, należy najpierw założyć konto, a następnie zalogować się do niego. Można to zrobić klikając na link Zaloguj się w górnym prawym rogu strony głównej. Po zalogowaniu się, należy przejść do sekcji Artykuły i wybrać opcję Utwórz nowy artykuł. Następnie trzeba wpisać tytuł artykułu i wybrać odpowiednią kategorię, do której chcemy go przypisać. Kiedy już artykuł będzie gotowy, należy kliknąć przycisk Zapisz. Można również edytować istniejące hasła w Wikipedii, klikając ikonę Edytuj w górnym prawym rogu strony z artykułem.

Poszanowanie praw autorskich

Wikipedia jest zobowiązana do szanowania praw autorskich. Dlatego wymaga, aby wszystkie artykuły na niej umieszczone były wyłącznie własnością autora lub były oparte na licencjach, które pozwalają na udostępnianie treści na zasadach wolnego dostępu. Wszystkie teksty na Wikipedii muszą być wolne od praw autorskich lub zawierać zgodę na ich użycie. Użytkownicy są zobowiązani do przestrzegania tych zasad i mogą zostać pozbawieni dostępu do swojego konta, jeśli wykryje się ich naruszenie. Pamiętajcie, że nadużywanie praw autorskich może skutkować karą grzywny lub w najgorszym przypadku, pozwem sądowym.

Wikipedia w szkole

Wikipedia może być używana w szkole do wielu celów. Uczniowie mogą wykorzystywać go do przeprowadzenia badań lub tworzenia projektów. Nauczyciele mogą wykorzystać go do wprowadzania uczniów w nowe tematy lub do oceniania ich pracy. Wikipedia jest również używana do tworzenia lekcji i prezentacji. Nauczyciele mogą korzystać z informacji zawartych w Wikipedii, aby ocenić prace uczniów w celu zapewnienia obiektywności i sprawiedliwości oceny.

Udostępnij
Picture of Redakcja

Redakcja

Materiał przygotowany przez redakcję serwisu WarsztaTIK.edu.pl

Ostatnie wpisy