Szukaj
Close this search box.
Picture of Redakcja

Redakcja

Learning Apps – jedna platforma, tysiące możliwości rozwoju dla najmłodszych

W dobie dynamicznie rozwijającego się cyfrowego świata, edukacja dzieci stanowi coraz większe wyzwanie zarówno dla samych nauczycieli, jak i rodziców. Na szczęście z pomocą przychodzą darmowe narzędzia do nauczania, takie jak LearningApps.org, na których dostępne są bezpłatne gry i aplikacje dla najmłodszych. Wspomagają one proces nauki i świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie tradycyjnych lekcji.

learningapps.org strona główna
LearningApps.org – Strona główna

Interaktywne lekcje na wyciągnięcie ręki!

Learning Apps to darmowa platforma, dzięki której możemy w prosty sposób tworzyć gry, quizy, zadania oraz scenariusze lekcyjne, które mogą zostać wykorzystane do nauczania zarówno przez pedagogów, jak i rodziców. Na platformie udostępnione są również aplikacje, które przygotowane zostały przez innych użytkowników. Dzięki temu osoby poszukujące dodatkowych rozwiązań w edukacji, zyskują ogromne możliwości na przygotowanie ciekawych i interaktywnych ćwiczeń dla dzieci.

Platforma jest dostępna pod adresem learningapps.org.

learningapps.org logo

Historia powstania projektu Learning Apps

Jeśli chodzi o samą aplikację, to projekt powstawał już w latach 2009-2012 na Uniwersytecie Pedagogicznym w Bernie (we współpracy z innymi placówkami). Twórcami całego przedsięwzięcia byli m.in. Michael Hielscher, Werner Hartmann, Franz Rothlauf oraz Christian Wagenknecht. Z ważniejszych dat warto jeszcze przytoczyć 2015 rok, kiedy to powstało stowarzyszenie non-profit o nazwie LearningApps z siedzibą w Olten w Szwajcarii. Od początku jednym z głównych celów projektu było wspieranie edukacji oraz rozwijanie dodatkowych umiejętności wśród najmłodszych.

Learning Apps po polsku – czy jest dostępne?

Dzięki coraz większej popularności tego narzędzia w naszym kraju, zdecydowano się wprowadzić polską wersję językową. Platforma Learning Apps jest więc dostępna w całości po polsku. Wśród dostępnych aplikacji, możemy również wybrać tylko te dostępne w konkretnym języku, czy z interesującej nas tematyki. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać platformę np. przy nauce języka obcego. Przykładów jej zastosowania w edukacji jest całkiem sporo – poniżej lista najpopularniejszych kategorii wykorzystywanych przez nauczycieli i uczniów.

Najpopularniejsze kategorie aplikacji:

 

learningapps.org logowanie
LearningApps.org – Rejestracja nowego konta

LearningApps.org – rejestracja i logowanie

Do korzystania z przygotowanych przez innych użytkowników aplikacji nie jest wymagane zakładanie konta. Natomiast jeśli chcemy wykorzystać wszystkie funkcje platformy (takie jak: tworzenie i zapisywanie, prowadzenie lekcji, osobista lista aplikacji), to polecam takie konto założyć. Rejestracja jest bezpłatna i trwa dosłownie kilka minut, a po jej ukończeniu możemy się zalogować i stworzyć swój pierwszy projekt. Na platformie udostępniony został również przygotowany przez twórców samouczek, który w szybki i prosty sposób przybliży Wam wszystkie dostępne funkcje. Możecie również obejrzeć poniższy materiał wideo.

Tworzenie aplikacji i kolekcji – poradnik krok po kroku

Learning Apps umożliwia nam przygotowanie interaktywnych aplikacji z kilkunastu dostępnych kategorii. Możemy więc tworzyć różnego rodzaju projekty, takie jak: materiały audio/video z adnotacjami, quizy, testy, dopasowywania, krzyżówki oraz masę innych interaktywnych gier i ćwiczeń. Jak widać schematów jest całkiem sporo, a całość jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze.

learningapps.org lista kategorii
LearningApps.org – Lista kategorii/szablonów dostępnych przy tworzeniu nowej aplikacji

Aplikacje można również grupować i tworzyć tzw. kolekcje, dzięki czemu połączymy w całość więcej zadań i stworzymy wirtualną lekcję. Takie rozwiązanie przyda się zwłaszcza osobom, którzy szukają materiałów na zajęcia dla wybranej grupy uczniów i chcą monitorować ich postępy. Po stworzeniu nowej kolekcji, automatycznie wygenerowany zostanie specjalny link, który następnie możemy udostępnić naszym podopiecznym (po wejściu w link mogą uzupełnić swoje imię).

learningapps.org udostępnianie kolekcji
LearningApps.org – Przykład udostępnionej kolekcji

Platforma Learning Apps zdecydowanie ułatwia pracę z dziećmi, szczególnie nauczycielom. Interaktywne lekcje stają się już powoli standardem, a walka o uwagę najmłodszych jest równie ważna, jak dobór samych materiałów edukacyjnych. Zwłaszcza przy tak dużej ilości bodźców, które w dzisiejszym świecie oddziałują na naszych podopiecznych. W razie pytań lub problemów z jakąkolwiek funkcją Learning Apps – proszę dać znać, a postaramy się pomóc.

Udostępnij
Picture of Redakcja

Redakcja

Materiał przygotowany przez redakcję serwisu WarsztaTIK.edu.pl

Ostatnie wpisy