Wirtualne lekcje w szkołach stały się już standardem, do czego niewątpliwie przyczyniło się nauczanie zdalne. W końcu nasz system edukacji cały czas próbuje nadążać za zmieniającą się cyfrową rzeczywistością. Jednym z narzędzi, które z powodzeniem mogą wykorzystać w nauce zarówno nauczyciele, jak i uczniowie są wirtualne tablice. Dzisiaj postaramy się przybliżyć Wam jedną z takich aplikacji.
Padlet – co to jest?
Padlet to aplikacja typu wirtualna tablica, która służy do tworzenia wirtualnej „ściany”. Możemy na niej publikować materiały różnego typu (teksty, adresy stron internetowych, zdjęcia, obrazki, itp.) i grupować je w tematyczne zasoby. Następnie tak przygotowane projekty możemy bez przeszkód udostępnić w sieci.
Wirtualna tablica jest dostępna pod adresem pl.padlet.com.
Powstała również aplikacja mobilna dla systemu Android oraz iOS.
Zakładanie konta i logowanie
W celu rozpoczęcia naszej przygody z wirtualną tablicą musimy się najpierw zarejestrować. Po wypełnieniu formularza zostaniemy poproszeni o wybór typu konta, którego chcemy używać. Aktualnie dostępne są trzy możliwości. Dwie pierwsze, to płatne plany. Darmowa jest natomiast trzecia opcja o nazwie „Neon”. Jej wybór wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami – mianowicie możemy utworzyć tylko trzy wirtualne tablice, a nasze miejsce na dane jest ograniczone do 20 MB. Wybieramy interesującą nas opcje klikając na „Continue”.
Tworzymy naszą pierwszą wirtualną tablicę
Po zalogowaniu się otrzymamy możliwość utworzenia naszej pierwszej wirtualnej tablicy, do której będziemy mogli w łatwy sposób dodawać kolejne elementy. Jedną z kluczowych zalet Padleta jest możliwość współdzielenia go z innymi osobami. Dużym atutem jest również łatwość udostępniania naszych projektów w mediach społecznościowych, czy osadzania go bezpośrednio na stronach internetowych.
Poniżej linki do kilku przykładowych tablic utworzonych w aplikacji Padlet.
- https://padlet.com/wall/s3zjtx3mv8xr
- https://padlet.com/anitagrecka/uzi7qkhowuil
- https://padlet.com/monikaschmeichel/Otwarte_zasoby
- https://padlet.com/nowaera/matura
- https://padlet.com/ZSMnr1Jaslo/g94wexy0it6k
- https://padlet.com/ZSMnr1Jaslo/TIKdlanajmlodszych
- https://padlet.com/ZSMnr1Jaslo/mnut4i12namq
Wykorzystanie Padleta w szkole
Wirtualną tablicę można wykorzystać w edukacji na wiele sposobów. Przede wszystkim bardzo ułatwi ona komunikację między nauczycielami i uczniami, szczególnie w przypadku nauczania zdalnego. Poniżej kilka przykładów, jak wykorzystać Padleta w szkole:
- Przestrzeń do gromadzenia materiałów w pracy grupowej.
- Platforma do przygotowywania, przedstawiania oraz udostępniania prezentacji (także tych nietypowych czy interaktywnych).
- Tablica tematyczna, baza ciekawych artykułów, zdjęć, cytatów itp.
- Miejsce do zbierania opinii pod koniec zajęć lekcyjnych.
- Afisz z linkami do prac uczniów oraz ich projektów.
- Interaktywna biblioteka dla nauczycieli i uczniów (można się dzielić np. polecanymi artykułami, książkami, filmami czy muzyką).
- Organizacja projektów międzyszkolnych oraz międzynarodowych – tworzenie wspólnych zbiorów pomysłów, projektów, czy określonego słownictwa.
- Wspólne rysowanie i prace plastyczne.
Padlet i lekcje plastyki
To jeszcze jeden przykład na świetne wykorzystania wirtualnej tablicy w szkole. Uczniowie mogą samodzielnie przygotować prace na plastykę i udostępniać je nauczycielowi. Padlet idealnie nadaje się również do pracy grupowej nad określonym projektem, nie tylko z plastyki czy techniki.
Jak sprawdzić dostępne publicznie wirtualne tablice?
Pamiętajcie również, że korzystając z wyszukiwarki Google macie możliwość podejrzenia udostępnionych publicznie wirtualnych tablic. Wystarczy wpisać interesującą nas frazę z dopiskiem „padlet”. Pomysły oraz materiały, które zdobędziecie w ten sposób możecie potem wykorzystać na własnych lekach. Więcej pomysłów na wykorzystanie platformy Padlet znajdziecie w tym poradniku.