Picture of Redakcja

Redakcja

Cykl Kolba w nauczaniu – jak zastosować go w praktyce?

Każdy z nas uczy się w odmienny sposób. Z tego powodu ciężko znaleźć metodę, która byłaby skuteczna dla wszystkich. Istnieją jednak rozwiązania, które łączą w sobie różnorodne elementy, dzięki czemu mogą pomóc w skutecznej nauce. Jednym z nich jest m.in. cykl Kolba, o którym opowiemy w poniższym artykule. Dowiesz się, czym jest cykl Kolba, jak zastosować go w praktyce oraz jakie korzyści wiążą się z taką metodą nauczania.

Czym jest cykl Kolba?

Cykl Kolba to teoria uczenia się, którą opracował amerykański psycholog David A. Kolb. Teoria ta zakłada, że na proces uczenia się składają się cztery etapy. Są to:

  • doświadczenie – etap, w którym uczeń doświadcza czegoś nowego lub może odwołać się do znanego już doświadczenia,

  • refleksyjna obserwacja – czas na przemyślenie i przenalizowanie sytuacji,

  • formułowanie teorii – wyciąganie wniosków, tworzenie teorii, zasad czy reguł,

  • eksperymentowanie – praktyczne zastosowanie wybranych teorii, które prowadzi do nowych doświadczeń.

Warto zaznaczyć, że w zależności od indywidualnych cech i potrzeb ucznia, cykl może być realizowany od dowolnego etapu. Przykładowo, niektóre dzieci będą zaczynały swój proces nauki od refleksyjnej obserwacji – ta poprowadzi je do teorii, teoria do praktyki, a praktyka do doświadczenia. Cykl można zacząć również od eksperymentowania, po którym nastąpi doświadczenie, obserwacja oraz sformułowanie teorii. Dzięki elastyczności cyklu, każde dziecko może spróbować uczyć się z zastosowaniem omawianego modelu.

Jak zastosować cykl Kolba w praktyce?

Praktyczne zastosowanie cyklu Kolba w nauczaniu, rozpocząć należy od odpowiedniego zaplanowania lekcji. Przede wszystkim, zaprojektować należy konkretne doświadczenia, dzięki którym uczniowie będą mogli nauczyć się wybranego zagadnienia z zastosowaniem cyklu Kolba. Doświadczenia obejmować mogą przykładowo praktyczne ćwiczenia czy dyskusje. Nie zapomnij o tym, aby w scenariuszu zajęć uwzględnić czas na refleksje. Dzięki temu uczniowie będą mieli okazję do tego, aby przeanalizować doświadczenia, a następnie sformułować odpowiednie wnioski.

Przeprowadź lekcję według stworzonego planu. Przyjmij jednak elastyczne podejście – może okazać się, że na niektórych etapach cyklu uczniowie będą potrzebować więcej czasu, a podczas innych – mniej. Pomagaj im w formułowaniu wniosków oraz praktycznym zastosowaniu opracowanych teorii.

Cykl Kolba – zalety

Cykl Kolba to metoda nauczania, której zastosowanie niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, cykl jest niezwykle elastyczny, dzięki czemu można dostosować go do zróżnicowanych cech, potrzeb i preferencji uczniów, a to wpływa na dużo większą skuteczność nauki. Co więcej, dzięki etapowi refleksji, uczniowie mogą lepiej zrozumieć przyswajany materiał – nie dostają bowiem gotowych regułek do zapamiętania – zamiast tego, muszą je samodzielnie sformułować. Ponadto, dzieci zyskują szansę na to, aby poprawić swoje praktyczne umiejętności, co jest niezwykle ważne w kontekście ich rozwoju. Wypróbuj cykl Kolba i daj swoim podopiecznym szansę na ciekawą, skuteczną naukę!

Artykuł partnera.

Udostępnij
Picture of Redakcja

Redakcja

Materiał przygotowany przez redakcję serwisu WarsztaTIK.edu.pl

Ostatnie wpisy

Czym charakteryzuje się dobry korepetytor?

Korepetycje są popularną formą wsparcia w nauce, szczególnie w przypadku przedmiotów ścisłych, takich jak chemia. Dobry korepetytor odgrywa kluczową rolę