Szukaj
Close this search box.
Picture of Redakcja

Redakcja

Gdzie szukać inspiracji do zajęć lekcyjnych?

Zawód nauczyciela wymaga zaangażowania. W przeciwnym wypadku uczniowie szybko tracą zainteresowanie przedmiotem. Dzięki inwencji i kreatywności nauczyciel potrafi znaleźć pomysły na lekcje, które pomimo trudności, zainteresują uczniów. Jak skutecznie znaleźć inspiracje na lekcje z dziećmi?

Rutyna – wróg efektywnej nauki

Wydawać się może, że prowadząc zajęcia od wielu lat, zna się tematy i treść poszczególnych lekcji na pamięć. Warto wystrzegać się takich sytuacji – to pułapka. Kiedy nauczyciel wpada w rutynę spada efektywność przekazywanej przez niego wiedzy. Rutyna w pracy nauczyciela może mieć negatywny wpływ na poziom nauczania, ale nie tylko. Znacznie obniża także satysfakcję z pracy nauczyciela. Warto to zmienić i starać się wykorzystać wiedzę i doświadczenie tak, aby ciekawie prowadzić lekcje.

Czasem rozwiązaniem mogą być inspiracje do tematów lekcyjnych, które można znaleźć w mediach społecznościowych lub w instytucjach kultury, które mają ciekawą ofertę edukacyjną. Zwykle, aby lekcji nadać ciekawego charakteru, wystarczy na nowo podejść do znanego tematu. W końcu każdy nauczyciel chcąc, nie chcąc musi się trzymać podstawy nauczania. W zależności od przedmiotu, nowatorskie podejście będzie wyglądało inaczej. Warto poćwiczyć swój umysł i wymyślić scenariusze znanych lekcji na nowo. Kreatywność z pewnością wpłynie korzystnie zarówno na uczniów, jak i podejście samego nauczyciela.

Pamięć – jak ją ćwiczyć z uczniami

W pracy nauczyciela ważne jest także to, aby wiedzieć jak bezpiecznie prowadzić lekcje, aby uczniowie byli dobrze przygotowani do egzaminów, które czekają ich na różnych etapach nauki. Inspiracje na lekcje z dziećmi z różnych klas można czerpać z wielu źródeł:

  • ze szkoleń i kursów,
  • konferencji,
  • działalności fundacji wspierających naukę,
  • z gotowych scenariuszy przygotowanych przez pasjonatów edukacji,
  • z Internetu,
  • od innych nauczycieli,
  • z innych źródeł.

 

Inspiracje do tematów lekcyjnych i nowatorskich metod prowadzenia lekcji mają na celu nie tylko uatrakcyjnienie zajęć. Różnorodność i odmiana pozytywnie wpływa na możliwości zapamiętywania. Im więcej wiadomości uczeń zapamięta na lekcji, tym prawdopodobnie lepiej ta wiedza utrwali się. Nie zniknie po zdanym teście, a stanie się praktyczną umiejętnością, która ułatwi przyszłe życie.

Warto w miarę możliwości różnicować zajęcia. Inspiracje na lekcje z dziećmi można znaleźć także poza szkołą – jeśli istnieje taka możliwość warto w ramach zajęć zabrać dzieci do instytucji kultury, która posiada odpowiednią ofertę edukacyjną dla uczniów. W trakcie zajęć pozwólmy zadawać dzieciom pytania i włączmy ich aktywnie w scenariusz prowadzonej lekcji. Warto także pamiętać o zasadach mnemotechniki i na lekcjach przekuć je z teorii w praktykę. Pomysły na lekcje mogą sprawić, że nauka stanie się przyjaźniejsza, a tym samym bardziej efektywna.

Rysunki, wykresy, schematy – jak skutecznie zobrazować problem

Warto wiedzieć jak ciekawie prowadzić lekcje. Drugim aspektem, który nie powinien być pomijany w scenariuszu lekcji jest przygotowanie materiałów dla uczniów. Dobrym rozwiązaniem jest zróżnicowanie ich i poza samym tekstem przygotowanie także części graficznej, w postaci:

  • wykresów,
  • diagramów,
  • ilustracji obrazujących zagadnienie.

 

Tego typu sposób prezentacji problemu poruszanego na lekcji ma na celu nie tylko poprawę wyglądu notatek. Przerwanie bloku tekstu pozwala lepiej skupić uwagę podczas czytania, a zagadnienia zobrazowane na różne sposoby łatwiej zrozumieć i zapamiętać. Warto każdorazowo przemyśleć, czy temat lekcyjny nie wymaga wizualizacji graficznej. Nawet prosty wykres może pozytywnie wpłynąć na zrozumienie tematu przez uczniów.

Sztuka jaką jest wiedza jak ciekawie prowadzić lekcje to cenna umiejętność. Aby nie zanikła i nie przeszła w rutynę warto o nią dbać i zmieniać scenariusze lekcji. Inspiracje do zajęć lekcyjnych pomagają spojrzeć na nowo na ograny temat. Świeże podejście pozytywnie wpływa na uwagę i zaangażowanie uczniów. To z kolei podnosi poziom satysfakcji zawodowej nauczyciela. Warto próbować nowego! Niezależnie od stażu pracy w charakterze nauczyciela można się wciąż czegoś nauczyć.

Udostępnij
Picture of Redakcja

Redakcja

Materiał przygotowany przez redakcję serwisu WarsztaTIK.edu.pl

Ostatnie wpisy