Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepszą przyszłość, jednocześnie nie pozbawiając go możliwości przeżywania magii dzieciństwa. Oferta zajęć pozaszkolnych jest z roku na rok bogatsza a ich organizatorzy zapewniają, że wszystkie są niezbędne dla holistycznego rozwoju. Jak skomponować tygodniowy grafik ucznia, aby go nie przeciążyć, ale też nie zaniedbać jego potrzeb intelektualnych, motorycznych i artystycznych? Sprawdź, które zajęcia odpowiadają najlepiej potrzebom twojego dziecka.
Młody naukowiec – zajęcia stacjonarne i online
Jeszcze kilkanaście lat temu dzieci uzdolnione w kierunku fizyki, chemii, biologii czy matematyki, musiały rozwijać swoje pasje samodzielnie. Dziś na szczęście istnieją już kursy dostosowane do poziomu wiedzy i sposobu jej przyswajania dzieciaków w różnym wieku, prowadzone przez specjalistów – nauczycieli uniwersyteckich z pasją podchodzących do kształcenia najmłodszych. Na https://wsobote.uniwersytetdzieci.pl/oferta możesz znaleźć szeroką ofertę zajęć stacjonarnych i online, stanowiących świetne wsparcie dla uczniów marzących o karierze naukowej, ale i fenomenalny sposób spędzania wolnego czasu dla dzieci zainteresowanych dziedzinami ścisłymi.
Sport – bardziej i mniej popularne dyscypliny
Twoje dziecko roznosi energia? To dobry znak – pandemia otyłości wśród dzieciaków bierze się głównie z braku ruchu. Nie staraj się tłumić aktywności, ale raczej przekierować ją na konkretną dziedzinę. Nie zawężaj się do najpopularniejszych dyscyplin – sprawdź najpierw, co sprawia twojemu maluchowi największą radość. Możliwości jest mnóstwo a każda z nich zwiększa szansę dziecka na długie, zdrowe życie bez kompleksów związanych z wagą.
Muzyka – śpiew, gra, rytm
Naturalną aktywnością dziecka jest muzykowanie. Większość maluchów uwielbia piosenki, rymowanki i zabawy rytmiczne. Warto rozwijać te zdolności od najmłodszych lat, zapisując dziecko na zajęcia ze śpiewu, gry na instrumencie, tańca czy rytmiki. Celem wcale nie jest wychowanie wirtuoza – choć i to może się przytrafić. Przede wszystkim jednak muzyka rozwija wrażliwość a aktywnie uprawiana, zmniejsza ryzyko demencji na starość – a zatem za twoje decyzje z dziś dziecko będzie ci wdzięczne jeszcze za kilkadziesiąt lat.
Języki – bez nich ani rusz
Znajomość języków obcych była niegdyś wyznacznikiem przynależności do wyższych sfer. Dziś jest raczej koniecznością, ale i biletem wstępu do lepszej przyszłości. Na młodych ludzi porozumiewających się biegle po angielsku czekają stanowiska pracy i renomowane szkoły na całym świecie. Osoby znające języki naszych najbliższych sąsiadów mogą nie tylko swobodnie podróżować po tych krajach, ale także liczyć na zatrudnienie w handlu czy w kulturze. Z kolei mało popularne języki czynią z władających z nich osób ekspertów na wagę złota. Dbając o przyszłość dziecka, nie można zapominać o jego kompetencjach lingwistycznych.
Zajęcia plastyczne i manualne – budzenie kreatywności
Jeden z autorytetów nowoczesnej pedagogiki, sir Ken Robinson, uczula na znaczenie sztuki w edukacji dzieci. Powinna ona zajmować w życiu człowieka miejsce równe z matematyką czy językami obcymi. Zajęcia plastyczne i manualne wspierają holistyczny rozwój dziecka i pobudzają jego kreatywność, będącą jedną z najcenniejszych cech zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Jeśli więc twój maluch najbardziej lubi rysować – nie staraj się sztucznie odciągnąć go od jego pasji, ale przeciwnie – wspieraj ją.
Robotyka i programowanie – pasje z przyszłością
Do nowoczesnych zajęć pozalekcyjnych należą te związane z IT. Już kilkulatki mogą uczyć się programowania, dzięki specjalnie opracowanym programom. Roboty i układy konstruowane przez nastolatków zaskakują nawet mistrzów w branży. Twoje dziecko za dużo czasu spędza przed komputerem czy smartfonem? Przekieruj jego uwagę z grania w gry na ich tworzenie, a zapewnisz mu pasjonującą i dostatnią przyszłość.
Podstawowym błędem popełnianym przez rodziców w trakcie dokonywania wyboru zajęć pozaszkolnych, jest ignorowanie sygnałów płynących od dziecka. Zwłaszcza na początku może ono być zainteresowane dosłownie wszystkim. Jedynym sposobem, aby przekonać się, które z pasji wynikają z charakteru malucha a nie z chwilowego zachwytu, jest umożliwienie mu spróbowania sił w każdej z nich. Nie przejmuj się krytycznymi głosami o zabieraniu dziecku dzieciństwa – po pewnym czasie uczeń sam zadecyduje, w którym kierunku się rozwijać a które hobby na ten moment porzucić. Twoim zadaniem jest wspieranie go w rozwoju, a nie forsowanie własnych pomysłów czy kierowanie się dobrymi radami znajomych.
Artykuł sponsorowany.