Szukaj
Close this search box.
Picture of Redakcja

Redakcja

Pedagog szkolny – co robi i dlaczego jest tak ważny w pracy z dzieci?

Pedagog szkolny pełni niezwykle ważną funkcję w placówkach edukacyjnych. Mowa tu przede wszystkim o szkołach i przedszkolach. To właśnie pedagog jest osobą pomagającą uczniom, ale także i rodzicom w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów edukacyjnych i wychowawczych. Warto zatem wiedzieć, kim dokładnie jest pedagog szkolny, jakie ma zadania i kiedy uczeń lub rodzic powinien się do niego zgłosić.

Kim jest pedagog szkolny?

W niemal każdej szkole zatrudniony jest pedagog. O jego obecności wiedzą zarówno uczniowie, jak i rodzice. Jak jednak można zauważyć, nie zawsze do końca mają świadomość tego, kim dokładnie jest pedagog szkolny i czym się zajmuje. Ogólnie rzecz ujmując, osoba na tym stanowisku pomaga w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów, zarówno tych pedagogicznych, jak i wychowawczych. Doradza uczniom, rodzicom i nauczycielom pomagając im w ten sposób rozwiązać określony problem, z którym sami nie są w stanie sobie poradzić. Poza tym pedagog nierzadko pomaga także uczniom w znalezieniu ich własnej drogi. Mowa tu choćby o pomocy w wyborze ścieżki edukacyjnej.

Jakie zadania ma pedagog w szkolnictwie?

Zakres obowiązków pedagoga szkolnego jest bardzo szeroki. Jak już wspomniano, przede wszystkim pomaga uczniom rozwiązać ich problemy pedagogiczno-wychowawcze oraz wspiera ich rozwój. Do jego zadań należy również analizowanie potrzeb i możliwości uczniów, a także udzielanie im właściwej pomocy w określonej sytuacji. Ta polegać może na minimalizowaniu skutków zaburzeń rozwojowych, na podejmowaniu działań mających na celu przeciwdziałanie uzależnieniom, a także na rozwiązywaniu konfliktów między uczniami. Co ważne, pedagog w swojej pracy wspiera nie tylko samych podopiecznych, ale również nauczycieli i rodziców.

Kiedy powinno się skorzystać z pomocy pedagoga szkolnego?

Niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, kiedy powinno skorzystać się z pomocy pedagoga w szkole. Jak się bowiem okazuje, wielu uczniów i rodziców po prostu tego nie wie. Do gabinetu pedagoga na pewno udać powinien się uczeń, który boryka się jakimś problemem, z którym sam nie jest w stanie sobie poradzić. Może być to problem związany z brakiem porozumienia z innymi uczniami, bądź problem występujący w domu rodzinnym, z którym młody człowiek sobie nie radzi. Z pedagogiem porozmawiać powinien także uczeń, który po prostu czuje się samotny. Rozmowa i wsparcie pedagoga w takiej sytuacji może okazać się niezwykle pomocne.

Warto tu dodać, że do pedagoga w szkole udać można się nie tylko w momencie, kiedy młody człowiek boryka się z jakimś problemem, ale także wówczas kiedy potrzebuje zwyczajnie się z czegoś „wygadać”. Może dotyczyć to nawet pochwalenia się przez niego osiągnięciem jakiegoś sukcesu. Jeśli uczeń nie ma wokół siebie osób, z którymi mógłby na takie tematy porozmawiać, wtedy wizyta w gabinecie pedagoga będzie najlepszym rozwiązaniem.

Nie można tu zapominać także o rodzicach. Oni również znajdą odpowiednie wsparcie w gabinecie pedagogicznym. W ich przypadku z pomocy warto skorzystać wówczas, jeśli rodzic nie radzi sobie do końca z wychowaniem dziecka, podejrzewa, że dziecko może być od czegoś uzależnione, bądź zauważania niepokojące zmiany w jego zachowaniu.

Praca jako pedagog szkolny – kto może wykonywać ten zawód?

Praca w szkolnictwie wymaga oczywiście posiadania odpowiednich uprawień. Dotyczy to również pedagoga szkolnego. Aby móc wykonywać ten zawód konieczne jest ukończenie studiów magisterskich na kierunku Pedagogika lub ukończenie innych studiów magisterskich i podyplomowych studiów pedagogicznych.

Poza samym wykształceniem osoba chcąca rozpocząć pracę jako pedagog musi posiadać także odpowiednie predyspozycje. Przede wszystkim istotna jest tutaj empatia, wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka. Co ważne, spełnienia takich warunków wymaga nie tylko praca w szkole, ale i praca w przedszkolu.

Na koniec kilka słów warto powiedzieć o zarobkach pedagogów szkolnych. Tak jak nauczyciele podlegają oni pod Kartę Nauczyciela. Z tego też powodu przysługują im różnego rodzaju dodatki wynikające ze stażu pracy oraz stopnia awansu zawodowego. Średnie wynagrodzenie pedagogów szkolnych to ok. 4000 zł brutto.

Udostępnij
Picture of Redakcja

Redakcja

Materiał przygotowany przez redakcję serwisu WarsztaTIK.edu.pl

Ostatnie wpisy