Szukaj
Close this search box.
Picture of Redakcja

Redakcja

Krok po kroku do porządku: jak wykształcić u dziecka nawyki sprzątania

Porządek w domu to nie tylko kwestia estetyki, ale także higieny, bezpieczeństwa i komfortu. Dlatego warto uczyć dzieci dbania o ład od najmłodszych lat. Nie jest to jednak łatwe zadanie, zwłaszcza gdy maluchy lubią bawić się wieloma zabawkami naraz i niechętnie odkładają je na swoje miejsca. Jak zachęcić dziecko do sprzątania po sobie i wyrobić w nim nawyk porządkowania? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Daj dobry przykład

Dzieci uczą się głównie przez obserwację i naśladownictwo. Jeśli widzą, że rodzice dbają o porządek w domu, sami będą chcieli im dorównać. Dlatego ważne jest, aby pokazywać dziecku, że sprzątanie jest naturalną i codzienną czynnością, a nie przykrym obowiązkiem. Możesz zapraszać dziecko do wspólnego sprzątania i pokazywać mu, jak to robić. Na przykład: zobacz, jak ładnie wygląda nasz salon po tym, jak posprzątaliśmy. Czy nie jest teraz przyjemniej tu spędzać czas?

Ustal zasady i konsekwencje

Aby dziecko wiedziało, czego się od niego oczekuje, musisz ustalić z nim jasne zasady dotyczące porządku. Na przykład: “Po każdej zabawie odkładamy zabawki na swoje miejsca”, “Nie zostawiamy brudnych naczyń na stole”, “Nie rysujemy po ścianach”. Zasady te najlepiej omówić z dzieckiem i uzgodnić z nim konsekwencje za ich nieprzestrzeganie. Na przykład: “Jeśli nie posprzątasz po sobie zabawek, to nie będziesz mógł się nimi bawić przez tydzień”, “Jeśli zostawisz brudne naczynia na stole, to nie dostaniesz deseru”, “Jeśli narysujesz po ścianach, to będziesz musiał je umyć”. Konsekwencje powinny być adekwatne do wieku dziecka i proporcjonalne do przewinienia. Ważne jest też, aby konsekwentnie ich egzekwować i nie ulegać prośbom czy płaczom dziecka.

Dostosuj obowiązki do wieku dziecka

Nie możesz wymagać od dwulatka tego samego, co od dziesięciolatka. Dlatego musisz dostosować obowiązki związane z porządkiem do wieku i możliwości dziecka. Zbyt trudne lub zbyt łatwe zadania mogą zniechęcić dziecko do sprzątania. Zamiast tego wybierz takie czynności, które będą stanowić dla dziecka wyzwanie, ale też dawać mu satysfakcję. Na przykład: dwulatek może pomagać w wkładaniu zabawek do kosza, czterolatek może samodzielnie odkładać zabawki na półkę lub segregować je według kolorów czy kształtów, sześciolatek może sprzątać swój pokój pod nadzorem rodzica, ośmiolatek może samodzielnie sprzątać swój pokój i pomagać w innych pracach domowych, np. zmywaniu naczyń czy prasowaniu ubrań.

Zachęcaj i chwal dziecko

Dzieci potrzebują pozytywnego wsparcia i motywacji do sprzątania. Dlatego ważne jest, aby zachęcać i chwalić dziecko za każdy krok w kierunku porządku. Nie krytykuj dziecka za to, że coś zrobiło nie tak, jak Ty byś chciał, ale skup się na tym, co zrobiło dobrze. Na przykład: “Bardzo się cieszę, że posprzątałeś swoje klocki. Teraz możemy się nimi bawić razem”, “Dziękuję Ci za pomoc w zmywaniu naczyń. Dzięki Tobie mamy teraz czystą kuchnię”, “Jesteś bardzo mądry i pracowity. Zobacz, jak pięknie wygląda Twój pokój po sprzątaniu”. Pochwała powinna być szczera i konkretna, a nie ogólna i rutynowa. Możesz też nagradzać dziecko za sprzątanie małymi upominkami lub dodatkowymi przywilejami.

Spraw, aby sprzątanie było zabawą

Dzieci uwielbiają się bawić i mają bogatą wyobraźnię. Dlatego możesz wykorzystać to do tego, aby sprzątanie stało się dla nich zabawą, a nie nudnym obowiązkiem. Możesz np. udawać, że jesteście piratami, którzy muszą posprzątać swój statek przed atakiem wroga, albo że jesteście robotami, które mają za zadanie utrzymywać porządek w domu. Możesz też wprowadzić element rywalizacji i zorganizować zawody w sprzątaniu, np. kto szybciej posprząta swoje zabawki lub kto lepiej umyje okno. Aby umilić dzieciom sprzątanie, warto włączyć wesołe piosenki do sprzątania i zachęcić malca do podrygiwania w rytm muzyki.

Wprowadź rutynę i plan dnia

Dzieci lubią mieć ustalony rytm dnia i wiedzieć, co je czeka. Dlatego warto wprowadzić rutynę i plan dnia, który będzie zawierał także czas na sprzątanie. Możesz np. ustalić z dzieckiem, że po śniadaniu sprzątacie kuchnię, po zabawie odkładacie zabawki na półkę, a przed snem sprzątacie łazienkę. Możesz też stworzyć graficzny plan dnia z obrazkami przedstawiającymi poszczególne czynności i umieścić go w widocznym miejscu. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, co ma robić i kiedy, a sprzątanie stanie się dla niego naturalną częścią dnia

Dlaczego warto uczyć dziecka porządku?

Sprzątanie to ważna umiejętność życiowa, którą warto uczyć dzieci od najmłodszych lat. Nie tylko poprawia estetykę i higienę domu, ale także uczy dzieci odpowiedzialności, samodzielności i organizacji. Aby zachęcić dziecko do sprzątania po sobie, należy dawać mu dobry przykład, ustalać zasady i konsekwencje, dostosowywać obowiązki do wieku dziecka, zachęcać i chwalić dziecko, sprawiać, aby sprzątanie było zabawą i wprowadzać rutynę i plan dnia. Dzięki temu sprzątanie nie będzie dla dziecka przykrym obowiązkiem, ale przyjemnym zajęciem.

  

Udostępnij
Picture of Redakcja

Redakcja

Materiał przygotowany przez redakcję serwisu WarsztaTIK.edu.pl

Ostatnie wpisy