Lektury szkolne to książki, do których przeczytania zobowiązani są uczniowie. W każdej klasie omawiane są inne lektury. Niestety niektóre z nich przez swoją objętość i zawiłość treści i języka mogą być trudne do przeczytania lub zrozumienia. Z pomocą przychodzą streszczenia lektur. Czym są streszczenia lektur oraz jakie są najpopularniejsze z nich? O tym będzie nasz artykuł.
Czym są streszczenia lektur?
Streszczenia lektur to treści, które są przekształceniem całego tekstu lektur. Prezentowane treści to wersja skrócona, do najważniejszych elementów i problemów poruszanych w książce. Najpopularniejsze streszczenia lektur to: Antygona, Pan Tadeusz, Wesele, Kordian, Lalka, Makbet, Zemsta, Potop, Quo Vadis, Nie boska komedia, Chłopi, Przedwiośnie, Dziady i wiele innych lektur obowiązkowych. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, jak toczą się losy bohaterów oraz poznać najważniejsze motywy i bohaterów książki.
Kto pisze streszczenia lektur?
Streszczenia lektur to rzeczywiste, konkretne i zwięzłe teksty, które pisane są przez profesjonalistów doskonale znających treści danych lektur. Każde streszczenie musi być tekstem obiektywnym, bez ocen i zbędnych komentarzy. Każda osoba, która pisze streszczenie doskonale zna się na swojej pracy, wie, jak logicznie przedstawić wydarzenia z lektury, aby uczeń był w stanie zrozumieć sens lektury i zapamiętać wydarzenia, które się w niej toczą. Streszczenia lektury nie napisze osoba, która nie zna jej treści, dlatego każde streszczenie pisane jest przez osobę, która dokładnie zna treść książki.
Jak napisać streszczenie lektury?
Streszczenie lektury jest opowieścią, która wymaga konkretnego i zwięzłego przekazu. Podczas tworzenia streszczenia lektury należy przypomnieć sobie najważniejsze motywy i fabułę utworu. Oczywiście należy trzymać się chronologii zdarzeń, aby streszczenie było logiczne i czytelne dla każdego ucznia. Musi być obiektywne, a także na tyle szczegółowe, aby obejmowało istotne, a omijało mniej istotne zdarzenia. To bardzo ważne, aby konstruować logiczne, krótkie i zrozumiałe dla czytelnika zdania. W streszczeniu liczy się precyzja i dokładność. Nie ma miejsca na „lanie wody”, a na konkrety. Należy pamiętać, że w streszczeniu nie umieszczamy fragmentów z książki. Warto opowiadać je własnymi słowami.
Gdzie znaleźć streszczenia lektur?
Streszczenia lektur znajdziemy często na końcu lektur szkolnych, gdzie znajduje się omówienie utworu. Znajdziemy je także w Internecie na wielu stronach. Co ważne, istnieją specjalne aplikacje z których bardzo chętnie korzystają uczniowie wielu klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie do sprawdzianu, omawiania lektury, matury, a także innych egzaminów. Przeczytanie streszczenia zajmuje niewiele czasu, stąd wielu uczniów chętnie z nich korzysta. Warto wiedzieć, że istnieją streszczenia zwykłe, które są bardzo krótkim tekstem oraz streszczenia szczegółowe omawiające poszczególne rozdziały książek.
Streszczenia lektur do matury, do egzaminów i testów – pomocne dla uczniów
Choć wiele osób może uważać, że streszczenia są złe, nie chodzi przecież o to, aby uczniowie nie czytali książek, a bazowali jedynie na streszczeniach. Mogą być one przydatne do ponownego przeanalizowania lektury, jej przypomnienia przed ważnym egzaminem np. 8-klasisty czy maturą. Niektóre lektury tworzone są wyjątkowo zawile, stąd wielu uczniów może mieć kłopoty z och dokładnym zrozumieniem. Właśnie dlatego warto przeczytać streszczenie, które prostym i jasnym językiem wskaże nam najważniejsze wydarzenia i motywy książki. Dodatkowo warto po nie sięgnąć przed maturą, kiedy nie wiemy, jaka lektura będzie motywem przewodnim części pisemnej. Trudno zapamiętać wszystkie lektury, które omawiamy w szkole, dlatego można przeanalizować streszczenie tych najważniejszych np. Lalki, Pana Tadeusza, Potopu i innych. Wielu maturzystów przyznaje często, że bez streszczeń lektur bardzo trudno byłoby się przygotować do egzaminów.