Szukaj
Close this search box.
Picture of Redakcja

Redakcja

Nauka języków metodą immersji językowej — dlaczego jest tak skuteczna?

Immersja językowa to jak zanurzenie się w ocean języka. Początkowo fale mogą być przytłaczające, ale stopniowo prowadzą do głębokiego zrozumienia i biegłości w nowym języku.

Nauka języka obcego to nie tylko zdobywanie nowej umiejętności, ale także okazja do zanurzenia się w nowej kulturze, rozwijania zdolności myślenia analitycznego i kreatywnego. Wśród różnorodnych metod nauki języków obcych, immersja językowa wyróżnia się jako jedna z najskuteczniejszych.

Czym dokładnie jest immersja językowa i dlaczego przynosi tak znakomite rezultaty?

Czym jest immersja językowa?

Immersja językowa to metoda nauki, w której uczący się jest zanurzony w środowisku, gdzie język obcy jest używany na co dzień. Zamiast skupiać się na tradycyjnych lekcjach gramatyki i słownictwa, uczniowie uczą się języka poprzez bezpośrednie doświadczenie i komunikację. To organiczny proces uczenia, który naśladuje sposób, w jaki nabywamy język ojczysty – przez codzienną ekspozycję i praktykę.

Immersja językowa może wystąpić w różnych kontekstach edukacyjnych. Oto kilka sytuacji, w których najczęściej się z nią spotykamy:

  • Międzynarodowe żłobki, międzynarodowe przedszkola, międzynarodowe szkoły – dzieci z różnych części świata uczą się razem, a język obcy (np. język angielski, język francuski) jest głównym narzędziem komunikacji
  • Żłobki, przedszkola i szkoły dwujęzyczne, trójjęzyczne – w takich placówkach komunikacja odbywa się równolegle w 2-3 językach, najczęściej w oparciu o metodę OPOL.
  • Kursy językowe za granicą (np. w formie obozów językowych) – uczniowie uczą się języka obcego w kraju, w którym jest to język ojczysty, zanurzając się zarówno w języku, jak i kulturze danego kraju.
  • Nauka za granicą w ramach wymiany – nauka realizowana przez określony czas w szkole / na uczelni zagranicznej
  • Wirtualna rzeczywistość (VR) – nauka języka poprzez zanurzenie się w językowych symulacjach i scenariuszach wirtualnych.

Immersja językowa jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod nauki języka, ponieważ angażuje ucznia w sposób bezpośredni, praktyczny i kontekstualny, pomagając w rozwijaniu płynności językowej i zrozumienia kulturowego.

Przeczytaj więcej o immersji językowej: https://itsw.edu.pl/immersja-jezykowa-zanurzenie-w-jezyku-na-czym-polega/

Jak wygląda nauka metodą immersji w szkołach językowych?

W szkołach językowych stosujących metodę immersji lekcje prowadzone są w języku, którego uczą się dzieci. Zanurzenie w języku jest osiągane poprzez codzienną komunikację, projekty, dyskusje i interakcje w języku obcym. Uczniowie uczą się w kontekście, co ułatwia zrozumienie i przyswajanie nowego słownictwa i struktur gramatycznych. Metoda ta promuje także rozwój umiejętności komunikacyjnych i słuchowych.

Najważniejsze zasady metody immersji językowej stosowanej w szkołach językowych:

  • Metoda immersji stosowana w szkole językowej realizowana jest holistycznie i wielopoziomowo.
  • Język lub języki obce są używane we wszystkich sytuacjach edukacyjnych, w ramach tzw. nauczania kontekstowego.
  • Uczniowie uczą się poprzez realne sytuacje i doświadczenia (instrukcje i komunikacja odbywają się wyłącznie w języku, którego uczą się uczniowie!), a lekcje są prowadzone w sposób interakcyjny, z dużą ilością aktywności i ćwiczeń.
  • Uczniowie są zanurzeni w danym języku również przez konwersacje, dyskusje oraz interakcje z nauczycielami i rówieśnikami w mniej formalnych sytuacjach, podczas przerw czy wycieczek integracyjnych. Stale słyszą i używają języka, co zwiększa ich ekspozycję na dany język i podnosi poziom zrozumienie.
  • Uczniowie uczą się nie tylko języka, ale także kultury i norm społecznych kraju języka docelowego. Organizowane są wycieczki, warsztaty i inne aktywności, aby zwiększyć zrozumienie kulturowe.

Efektem immersji językowej w szkołach językowych jest osiągnięcie wyższego poziomu płynności językowej w krótszym czasie. Ponadto intensywne zanurzenie w języku zwiększa zrozumienie gramatyki, słownictwa i idiomów.

Warto podkreślić, że adaptacja do nauki w szkole językowej poprzez immersję językową, może być trudniejsza i wymagać dłuższego czasu do uzyskania przez ucznia przystosowania się do intensywnego środowiska językowego. Szkoły językowe oferują jednak dodatkowe zasoby i wsparcie, aby pomóc uczniom w tej adaptacji.

Czy ta metoda jest skuteczna w nauczaniu języków obcych dzieci?

Tak, metoda immersji językowej jest szczególnie skuteczna dla dzieci. Młode umysły są elastyczne i otwarte na naukę, co ułatwia adaptację do nowego języka. Dzieci uczące się metodą immersji zyskują płynność językową, rozwijają akcent i intonację, które są zbliżone do języka natywnego. Badania pokazują, że dzieci uczące się w ten sposób często wyprzedzają swoich rówieśników w tradycyjnych klasach językowych, zarówno pod względem umiejętności językowych, jak i innych umiejętności poznawczych.

Zapisz swoje dziecko do międzynarodowej szkoły językowej ITSW

Międzynarodowa Szkoła Językowa ITSW w kontekście nauki języków obcych działa w oparciu o immersję językową. Z doświadczonymi nauczycielami, innowacyjnymi metodami nauczania i zróżnicowanym środowiskiem kulturalnym, ITSW to miejsce, gdzie Twoje dziecko nie tylko nauczy się nowego języka, ale także rozwinie umiejętności miękkie, takie jak kreatywność, rozwiązanie problemów i umiejętności interpersonalne.

Zapraszamy do odwiedzenia Szkoły Językowej ITSW, aby dowiedzieć się, jak metoda immersji językowej może przyczynić się do rozwoju językowego i osobistego Twojego dziecka. Pozwól, aby Twoje dziecko odkryło świat przez pryzmat nowego języka i kultury, przygotowując je do globalnych wyzwań przyszłości.

Artykuł sponsorowany.

Udostępnij
Picture of Redakcja

Redakcja

Materiał przygotowany przez redakcję serwisu WarsztaTIK.edu.pl

Ostatnie wpisy