Szukaj
Close this search box.
Picture of Redakcja

Redakcja

Alergia na roztocza – jak zmniejszyć uciążliwe dolegliwości?

Szacuje się, że około 10% światowej populacji jest uczulone na roztocza kurzu domowego. 90% osób z objawami astmy alergicznej będzie na nie wrażliwa. To bardzo duży odsetek osób.

Jeśli schorzenie to dotyka Ciebie lub Twoich najbliższych, pewnie zastanawiasz się, co pomaga na uczulenie na roztocza? Sprawdź nasz artykuł i zobacz jak pozbyć się alergii na roztocza i czy jest to w ogóle możliwe?

Czym są roztocza? Z czego biorą się roztocza?

To drobniutkie organizmy, które nie zobaczymy gołym okiem. Choć gatunków roztoczy wyróżniamy nawet 40 tysięcy, najpopularniejsze są gatunki odpowiedzialne za objawy alergiczne.

Roztocza pojawiają się wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie i zwierzęta. Żywią się bowiem złuszczonym nabłonkiem, który również stanowi składnik kurzu. 150 mg ludzkiego naskórka może zapewnić 2-3 miesięczne przeżycie dla nawet 3 tysięcy roztoczy.

Jak radzić sobie z alergią na roztocza?

Nadwrażliwość organizmu na ten alergen, choć wydaje się z pozoru trywialna, jest tak naprawdę jedną z bardziej męczących dolegliwości.

Ma ona bowiem charakter całoroczny. W dodatku zważywszy na pochodzenie i miejsca bytowania roztoczy, ciężko uniknąć ekspozycji na nie.

Jest jednak kilka sposobów, które pozwolą skutecznie złagodzić szkodliwe objawy. Do najważniejszych z nich należy oczyszczacz powietrza oraz regularne sprzątanie, w tym odkurzanie mieszkanie i pranie tkanin.

Oczyszczacz powietrza

Urządzenie zaprojektowane z myślą o wszystkich, którzy mierzą się z zanieczyszczonym, kiepskiej jakości powietrzem, pełnym pyłów smogowych, jak i alergenów, w tym roztoczy kurzu domowego.

Oczyszczacze powietrza Klarta wyposażone są w wysokoskuteczne filtry cząsteczkowe powietrza HEPA H13 EF. Ich skuteczność w neutralizacji cząsteczek stałych sięga nawet 99,97%. Proces usuwania zanieczyszczeń wspiera również imponująca wydajność (CADR) oraz obecność jonizacji.

oczyszczacz-powietrza-Klarta-przy-alergii.png
Oczyszczacz powietrza Klarta w pokoju dziecka

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza z jonizatorem powietrza? Jonizacja plazmowa ION Plasma Air wykorzystywana w oczyszczaczach powietrza Klarta pozwala destabilizować strukturę komórkową drobnoustrojów występujących w powietrzu.

Powoduje to rozpad i bezwładne opadanie mikrocząsteczek, które następnie łatwiej przyciągnąć w stronę oczyszczacza i zatrzymać na filtrach.

Regularne porządki domowe

Czy jedyna metoda prewencji to oczyszczacz powietrza? Roztocza lubią miejsca wilgotne i rzadko sprzątane. Dlatego też rozwijają się często w zakamarkach naszej sypialni, zamieszkując nie tylko różnego rodzaju szpary za szafą, ale także materace, koce i poszewki. Znajdziesz je również często w dywanach czy firankach.

oczyszczacz-powietrza-klarta-forste-4-w-pokoju-na-alergie.png
Klarta Forste 4 w pokoju dziennym. Źródło: Materiały producenta Klarta.

Dlatego też alergicy na roztocza powinni szczególnie wziąć sobie do serca regularne odkurzanie, min. 1-2 razy w tygodniu oraz pranie pościeli, koców, wykładzin. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup pokrowców antyalergicznych.

Odczulanie

Terapia odczulająca to jak dotychczas najskuteczniejsza metoda, które redukuje nie objawy, a stojącą za nimi przyczynę. Jej skuteczność ocenia się na 70-80%, jednak jest to proces długotrwały. Sama kuracja może trwać np. 2 lata, a efekty jej działania mogą być słabsze wraz z upływem czasu.

Z drugiej strony warto też podkreślić fakt samodzielnego uodporniania się i odczulania organizmu, które wskutek powtarzalnego kontaktu z małą dawką alergenu zdarza się wcale nie tak rzadko.

Artykuł partnera.

Udostępnij
Picture of Redakcja

Redakcja

Materiał przygotowany przez redakcję serwisu WarsztaTIK.edu.pl

Ostatnie wpisy