Szukaj
Close this search box.
Picture of Redakcja

Redakcja

Jak założyć akwarium dla dziecka?

Chyba nie ma dziecka, które nie przechodziły by przez tę fazę… “Mamo, tato, jak chcę jakieś zwierzątko!”. To naturalna kolej rzeczy związana z rosnącą ciekawością świata i potrzebą zaopiekowania się jakimś żywym stworzeniem. To ważny moment, którego nie powinno się ignorować, bowiem własne zwierzę jest dla dziecka źródłem inspiracji, wiedzy oraz nauki odpowiedzialności.

Jednak każdy rodzic dobrze wie, że ulegnięcie tym prośbom często kończy się tak, że to na dorosłych spada większość ciężaru zajmowania się nowym domownikiem. Chomik, pies, kot – to wszystko wdzięczne stworzenia, ale opieka nad nimi bywa kłopotliwa, szczególnie, jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, żeby chodzić na spacery lub sprzątać klatkę albo kuwetę.

Na szczęście jest rozwiązanie, które jest w stanie pogodzić dwa światy – świat dziecięcych marzeń i praktycznego podejścia do życia dorosłych. Tym rozwiązaniem jest akwarystyka!

Akwarystyka to najlepsze wyjście!

Mieszkańcy akwarium należą do tych stworzeń, których hodowla nie jest aż bardzo kłopotliwa. Podstawowa opieka nad nimi jest tak prosta, że poradzi z nią sobie nawet maluch! Ryby, krewetki i ślimaki są nie tylko wyjątkowo wdzięcznym obiektem obserwacji, ale ich trzymanie jest dla dziecka cenną nauką sumienności, regularności i odpowiedzialności. Codzienna opieka nad nimi ogranicza się w zasadzie jedynie do podawania im pokarmu, a jest to coś, co każde dziecko, które opiekuje się akwarium, pokocha!

Domowe akwarium to dla dziecka źródło wiedzy o zasadach rządzących przyrodą. Jednocześnie, jeśli jednego dnia zaniedba ono swoje obowiązki, to nic się nie stanie! Mieszkańcy akwarium doskonale poradzą sobie nawet jeśli któregoś dnia nie dostaną nic do jedzenia. Mówi się nawet, że “ryba głodna, to ryba zdrowa”!

Dodatkowo, akwarium bywa wyjątkową ozdobą wnętrza domu, co z pewnością docenią rodzice. W niejednym mieszkaniu pięknie zaaranżowane akwarium stanowi główny i najbardziej rzucający się w oczy element wystroju i jest powodem do dumy.

Jest jeszcze jedna, duża korzyść: akwarium doskonale nawilża powietrze w pomieszczeniu, w którym stoi. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików, osób cierpiących na choroby górnych dróg oddechowych i miłośników roślin doniczkowych. Ten pozytywny wpływ jest szczególnie zauważalny jesienią i zimą, gdy powietrze jest osuszane przez grzejniki i inne źródła ciepła.

watching-fish-child.jpg

Akwarystyka – jak wejść w to hobby?

Wielkim plusem akwarystyki jest fakt, że w odróżnieniu od wielu innych pasji, nie wymaga ona na początek dużych nakładów finansowych. Wystarczy już kilkaset złotych, by móc powiedzieć, że jest się akwarystą. Ale pieniądze to nie wszystko – dobrze jest także poświęcić trochę czasu, by zdobyć nieco akwarystycznej wiedzy. Na szczęście, jej zdobycie nie jest trudne – wystarczy odwiedzić dobry sklep akwarystyczny, np. Salon Trzmiel we Wrocławiu. Pracujący tam pasjonaci z chęcią udzielą wszelkich porad. Większość niezbędnych informacji można także znaleźć w Internecie.

Wielu rodziców planujących zakup akwarium dla dzieci czuje się z początku przytłoczonych kwestiami technicznymi. Jakie akwarium wybrać? Jaki filtr będzie najlepszy? Czy potrzebna będzie grzałka? To tylko część pytań, jakie pojawiają się przy okazji. Nic dziwnego, bowiem początkujący akwarysta może łatwo zgubić się w gąszczu specyfikacji technicznych produktów czekających na nabywców na półkach sklepowych. Sam zbiornik może mieć różne proporcje, wymiary i być zrobiony z różnych typów szkła. Istnieją też rozmaite rodzaje filtrów akwariowych, oświetlenia i innych elementów osprzętu.

Na szczęście, dobry internetowy sklep akwarystyczny, jakim jest Trzmiel (www.trzmiel.com.pl) ma w swojej ofercie wszystko do urządzenia akwarium! Jednymi z produktów szczególnie polecanych początkującym akwarystom są zestawy akwarystyczne, które zawierają wszystko, co potrzeba na początek.

girl-looking-on-fishes-in-aquarium-pet.jpg

Jakie ryby do akwarium?

Ryby to podstawa i kwintesencja akwarystyki. Ale jak odnaleźć się wśród setek gatunków dostępnych w sprzedaży? Jak sprawić, że zwierzęta, którym stworzymy dom w naszym nowym akwarium będą szczęśliwe?

Trzeba tu wziąć pod uwagę kilka parametrów. Pierwszym i podstawowym jest typ zbiornika, na jaki się zdecydowaliśmy. Różne gatunki mają odmienne wymagania, jeśli chodzi na przykład o pojemność akwarium. Jeśli nasz wybór padł na niewielki litraż – np. popularne akwaria typu “kostka”, mające z reguły ok. 30 l pojemności – powinniśmy się zdecydować na takie gatunki, które poradzą sobie w takich warunkach.

Dobrym wyborem będą tutaj tzw. “mikrorybki” – rozmaite gatunki razbor albo gupiki Endlera. Małe zbiorniki to także świetny dom dla krewetek akwariowych, a także dla niezwykle popularnych – i pięknych – bojowników.

 

Większy litraż to także większe możliwości, jeśli chodzi o dobór obsady. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzić z ilością ryb. “Przerybione” akwarium może i wygląda interesująco, ale w takich warunkach ryby męczą się i mogą łatwo zapaść na różne choroby. Należy także tak dobierać gatunki, aby były miały one podobne wymagania, jeśli chodzi o temperaturę, twardość czy pH wody. Nie zawsze jest to łatwe, ale doświadczeni akwaryści pracujący w Trzmielu chętnie pomogą dobrać obsadę!

Ważnym elementem każdego zbiornika – takim, który nierzadko decyduje o jego atrakcyjności – są rośliny. Tutaj także należy mieć świadomość wymagań różnych gatunków. Różne rośliny będą wymagać różnego natężenia światła lub twardości wody. Wiele z nich potrzebuje także nawożenia specjalistycznymi nawozami do roślin wodnych, a także podawania do wody dwutlenku węgla.

Jeśli nie chcemy “bawić się” w precyzyjne dozowanie preparatów lub zakup specjalnych zestawów do nawożenia CO2, dobrze jest zdać się na proste w uprawie gatunki. Anubiasy, kryptokoryny, echinodorusy – jest wiele pięknych roślin, które sprawdzą się w zbiorniku początkującego akwarysty!

Jak widać, założenie akwarium dla dziecka nie musi być problemem, a opieka nad nim – nie musi być niewdzięcznym obowiązkiem. Akwarystyka to hobby, które będzie źródłem satysfakcji dla każdego członka rodziny. Dla jednych będzie to nauka, dla innych relaks, a dla jeszcze innych będzie to początek wspaniałej przygody, która będzie trwać całe życie!

Materiał promocyjny, przygotowany przy udziale partnera serwisu.

Udostępnij
Picture of Redakcja

Redakcja

Materiał przygotowany przez redakcję serwisu WarsztaTIK.edu.pl

Ostatnie wpisy