Tradycyjny system edukacji często skupia się na umiejętności odtwarzania informacji, zamiast na ich przyswajaniu i analizie. W rezultacie dzieci zaczynają kojarzyć naukę z mechanicznym zapamiętywaniem. Efekt tej praktyki? Niskie wyniki – zwłaszcza w stresujących sytuacjach.
W tej sytuacji nauczyciele mają przed sobą najtrudniejsze zadanie: muszą zmienić podejście do nauczania i rozbudzić w uczniach radość z odkrywania wiedzy. Jak mogą to zrobić? Wprowadzając nowoczesne metody dydaktyczne, które pobudzają kreatywność i zaangażowanie uczniów. Jednym z przykładów skutecznych praktyk jest platforma Novakid – internetowa szkoła języka angielskiego dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, która od momentu swojego powstania stała się wzorem nowoczesnego podejścia do nauki.
Nauka przez zabawę
Aby lekcje były nie tylko efektywne, ale również przyjemne, muszą zawierać to, co dzieci kochają najbardziej: zabawę. Nauczanie w niekonwencjonalny sposób, w którym uśmiechy i dobra zabawa zastępują sztywne, poważne podejście, rozwija zarówno ciekawość, jak i motywację. Opowieści i narracje mogą również ułatwiać przyswajanie nowych pojęć. Dlatego warto wprowadzić dzieci w świat zabawnych postaci, z którymi będą przeżywać różne przygody – naukowe, językowe czy artystyczne.
Elena Campanella, Dyrektor Grupy Nauczycielskiej w Novakid, podkreśla: „Bardzo ważne jest, aby metodologia kładła nacisk na ‘zabawę’ w klasie. Nauka może odbywać się w sposób mniej formalny. W Novakid dzieci bawią się, śpiewają, rysują i uczą się angielskiego poprzez interakcję. Dzięki temu są zmotywowane i chętnie zdobywają nowe informacje”.
Co więcej, badania pokazują, że kiedy nauka przebiega pasywnie, a dzieci przyswajają wiedzę jedynie „w teorii”, zapamiętują tylko 30% materiału (i to bez czynników rozpraszających). Natomiast angażujące aktywności, które bazują na zabawie, pozwalają uczniom przyswoić nawet do 90% treści.
Metoda całkowitej odpowiedzi fizycznej
Warto podkreślić, że sama prezentacja materiału i jego tłumaczenie nie wystarczą dzieciom. Potrzebują one wyjątkowych interakcji, które pomogą im przechować wiedzę w pamięci długotrwałej. Metoda całkowitej odpowiedzi fizycznej (TPR) to technika, która mimo swojej pozornej prostoty, przynosi znakomite efekty. Na czym polega?
Na wzbogacaniu lekcji o gesty, mimikę oraz różne ruchy. Metoda ta łączy naukę słuchową z kinestetyczną, co sprawia, że jest odpowiednia dla szerokiego grona uczniów. Co więcej, poprzez łączenie słów z ruchami nauczyciela, dzieci łatwiej zapamiętują pojęcia i czują się bardziej swobodnie podczas nauki.
Elena Campanella wyjaśnia skuteczność tej metody: „Nasi nauczyciele często nie znają języka ojczystego uczniów. To może być początkowo onieśmielające zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, ale dzięki powtarzaniu, gestom i metodzie całkowitej odpowiedzi fizycznej (TPR), nawet początkujący uczniowie są w stanie nauczyć się rozpoznawać litery, budować słowa i rozumieć polecenia nauczyciela”.
Stały feedback dla ucznia
Kolejnym kluczowym elementem, na którym powinni skupić się nauczyciele, jest regularne udzielanie informacji zwrotnej. Chociaż może to być wyzwaniem (zwłaszcza przy dużej liczbie uczniów w klasie), ten wysiłek przynosi wymierne rezultaty. Dzięki uwzględnieniu indywidualnych potrzeb uczniów, nauczyciele Novakid są w stanie formułować skuteczne rekomendacje, otwierając drogę do sukcesu.
System nagród może być również bardzo pomocny w tej fazie. Jeśli za każde osiągnięcie dzieci otrzymują różnorodne nagrody, zadania stają się mini-grami, które zwiększają zaangażowanie i motywację. Co najlepsze, wraz z postępami wzrasta także wewnętrzna motywacja dzieci do nauki.
Novakid – innowacyjny świat edukacji
Online’owa szkoła języka angielskiego Novakid udowadnia, że nauka może być przyjemna! Nauczyciele Novakid korzystają z niekonwencjonalnych zajęć, wprowadzają język w różnych kontekstach, proponują kreatywne zadania, wykorzystują elementy gamifikacji oraz adaptacyjne ścieżki nauki, a także zapewniają natychmiastową informację zwrotną, regularnie powtarzając i utrwalając wiedzę poprzez zabawę. W ten sposób zdobywają uwagę dzieci i utrzymują ich zainteresowanie na wysokim poziomie.
„Jest wiele cech, które sprawiają, że nauczyciel jest dobry: cierpliwość, dogłębna znajomość przedmiotu czy dostosowanie języka i metod dydaktycznych do potrzeb uczniów. W naszej opinii, najważniejszą cechą jest jednak empatia. Dobry nauczyciel potrafi nawiązać osobisty kontakt z uczniem, tworząc przyjazne i komfortowe środowisko do nauki” – podsumowuje Elena Campanella, Dyrektor Grupy Nauczycielskiej w Novakid.
Pomóż swojemu dziecku uczyć się z radością! Umów już teraz bezpłatną, pierwszą lekcję angielskiego dla dzieci!
Artykuł gościnny.